středa 23. srpna 2017

Na cyklostezce u Brandýsa nad Labem

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=nLT3PnPaIKs]


 Na kole nejezdím. Dokonce se vyhýbám i kolečkovým bruslím, ale když vyrazím na procházku, vezmu to třeba právĕ po cyklostezce a občas objevím zajímavá místa za humny, o kterých jsem ale vůbec nevĕdĕla.


Tak třeba Svĕtice u Brandýsa nad Labem. Pramínek, který o nĕkolik metrů dál ústí do řeky a nad nímž stojí kaplička se sochou Jana Nepomuckého. Docela by mĕ zajímalo, proč se tomuhle místu říká Svĕtice, když ho "hlídá" svĕtec?


Ale ať je to z jakéhokoli důvodu, faktem zůstává, že ze zdejší vody je dobrá káva a traduje se, že voda má navíc zkrášlující účinky. Nevím, asi jsem hezká dost, když se to na mĕ nijak neprojevilo, nicménĕ uprostřed léta až zázračnĕ osvĕží.


Ještĕ o kousek dál, smĕrem na Kostelec nad Labem, je další skvĕlá přírodní lokalita, nĕkdejší lom Martinovská skála, kde najdete chránĕná zvířata a rostliny. Výprava do prostor lomu je sice o nĕco náročnĕjší, není od vĕci vybavit se sportovním oblečením, u kterého vás nebude mrzet, že si ho zničíte, ale výsledek stojí za to.


Jenom škoda, že tam nĕkteří nezodpovĕdní jedinci nechávají odpadky...

Žádné komentáře:

Okomentovat

T. M. Frazier: King

Ke knize King od americké spisovatelky T. M. Frazier jsem se dostala vlastně náhodou, když mi ji z týmu Megaknihy.cz nabídli jako recen...